Jak dbać o klimatyzację samochodową: Poradnik konserwacji i napraw

lut 10, 2021 przez

Jak dbać o klimatyzację samochodową: Poradnik konserwacji i napraw

Klimatyzacja w samochodzie to niezwykle ważny element wyposażenia, szczególnie w okresie letnim. Dzięki niej przyciągamy do wnętrza pojazdu chłodne powietrze, które ułatwia nam przejazd nawet w największy upał. Jednak, aby klimatyzacja działała prawidłowo, należy o nią odpowiednio dbać. W tym poradniku przedstawimy, jak przeprowadzić konserwację i naprawy klimatyzacji w samochodzie.

 1. Czyszczenie klimatyzacji
  Najważniejszą czynnością konserwacyjną, którą musimy przeprowadzać regularnie, jest czyszczenie klimatyzacji. Najważniejsze są tu filtry powietrza, które zbierają brud, kurz i bakterie. Zaniedbanie ich czyszczenia, może prowadzić do rozwoju chorób układu oddechowego. Usunięcie filtra powietrza jest często bardzo proste i można to zrobić samodzielnie przy pomocy instrukcji.

 2. Częstotliwość wymiany filtra
  Istotnym elementem w konserwacji klimatyzacji jest również częstotliwość wymiany filtra powietrza. Wskazane jest by robić to regularnie, w zależności od zanieczyszczenia. Standardowo wymienia się filtry 2 razy do roku, jednak w przypadku intensywnego użytkowania samochodu należy to robić częściej.

 3. Wymiana płynu chłodzącego
  Kolejnym elementem, któremu należy zwrócić uwagę, jest płyn chłodzący. W zasadzie nie ma określonej kolejności jego wymiany, ponieważ samochody różnią się między sobą. Zazwyczaj jednak producenci zalecają odnotować w książce serwisowej datę ostatniej wymiany płynu. Wymiana płynu chłodzącego jest procesem skomplikowanym i wymagającym doświadczonego mechanika.

 4. Czujniki klimatyzacji
  W przypadku klimatyzacji w samochodzie bardzo ważnym elementem są czujniki. Części te odpowiadają za rejestrację temperatury i wilgotności w powietrzu. Warto regularnie sprawdzać ich stan i ewentualnie przeprowadzać naprawy lub wymiany u usługodawców, którzy specjalizują się w klimatyzacji samochodowej.

 5. Konserwacja klimatyzacji za pomocą specjalistycznych środków
  Ostatnim sposobem na dbanie o klimatyzację samochodową jest konserwacja przy pomocy specjalistycznych środków. Są to preparaty, które można w prosty sposób aplikować do klimatyzacji, aby utrzymać ją w dobrym stanie. Są to między innymi dezynfekcje do systemu klimatyzacji, środki przeciwzapachowe i odświeżacze powietrza.

Podsumowanie
Podsumowując, dbanie o klimatyzację w samochodzie jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia oraz prawidłowego funkcjonowania pojazdu. Przeglądanie i wymiana elementów powinno odbywać się reguralnie, co pozwoli nam na długie lata użytkowania bezawaryjnej klimatyzacji.

Podobne

Tagi