Jak dbać o silnik samochodu: Poradnik dla właścicieli

cze 17, 2020 przez

Jak dbać o silnik samochodu: Poradnik dla właścicieli

Podstawowe zasady dbania o silnik samochodu

Silnik jest jednym z najważniejszych elementów naszych samochodów. To on umożliwia nam poruszanie się po drogach i trasach. Niezależnie od tego, czy mamy nowy, czy starszy samochód, warto dbać o jego stan techniczny. W tym artykule podpowiemy jak to zrobić.

Sprawdź poziom oleju

Jeden z najważniejszych elementów, o który powinniśmy zadbać to poziom oleju. To właśnie on odpowiada za smarowanie wszystkich elementów silnika. Niski poziom oleju może spowodować uszkodzenie elementów silnika, a to z kolei prowadzi do kosztownych napraw.

Aby sprawdzić poziom oleju, należy wyjąć miarę zatopioną w oleju i odczytać poziom. Polecamy sprawdzać poziom raz w miesiącu lub przed dłuższymi trasami.

Utrzymaj czystość filtra powietrza

Kolejnym istotnym elementem jest filtr powietrza. Odpowiada on za ochronę silnika przed zanieczyszczeniami, które mogą wpłynąć na jego stan techniczny. Aby silnik mógł pracować sprawnie, musimy dbać o filtrowanie powietrza.

Zalecamy, aby co 15 000 km wymieniać filtr powietrza. Jeśli często poruszamy się po miejscach o dużej ilości pyłu, warto sprawdzić stan filtra częściej. Warto wcześniej uzupełnić brakujące elementy w sklepie motoryzacyjnym, np. samochodowy filtr powietrza z odpowiedniego modelu.

Nawet krótkie dystanse mogą przyczynić się do zużycia silnika

Krótkie dystanse, jakie pokonujemy podczas przemieszczania się po mieście mogą znacznie wpłynąć na stan techniczny silnika. Takie trasy wpływają na większe zużycie oleju. Ponadto, krótkie trasy nie pozwalają silnikowi na rozgrzanie się do optymalnej temperatury, co może skutkować jego zwiększonym zużyciem.

Dlatego polecamy, aby co jakiś czas wybrać się na dłuższy wyjazd, który umożliwi silnikowi ukojenie i przyspieszy jego regenerację. Warto zdecydować się na wyjazd poza miasto, gdzie dłużej będziemy poruszać się po drogach.

Regularne przeglądy w ASO

Regularne przeglądy w ASO to jeden z najlepszych sposobów na dbanie o stan techniczny naszego samochodu. W czasie przeglądu mechanicy zdiagnozują stan silnika i innych elementów sprzętu i podpowiedzą jakie działania warto podjąć, aby samochód mógł działać w pełni sprawny.

Zalecamy, aby przegląd odbywał się co roku lub co 10 000 km, w zależności od tego co nastąpi jako pierwsze. W tym czasie warto zastanowić się na wymianą oleju w silniku, filtra powietrza, płynu chłodzącego, oleju w skrzyni biegów, itp.

Regularne dbanie o stan techniczny samochodu to inwestycja w bezpieczne i sprawnie działające auto. Warto podjąć takie kroki, aby uniknąć kosztownych napraw i mieć pewność, ze nasze auto będzie służyło nam przez długi czas.

Podobne

Tagi