NFZ skierowania do sanatorium zwroty Poznań: Jak odzyskać koszty sanatorium?

sie 12, 2021 przez

NFZ skierowania do sanatorium zwroty Poznań: Jak odzyskać koszty sanatorium?

W Polsce coraz więcej osób cierpi na różnego typu choroby, które wymagają dłuższego leczenia i rehabilitacji. Często jedynym rozwiązaniem jest pobyt w sanatorium, ale nie każdy stać na takie wydatki. Dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak odzyskać koszty sanatorium.

 1. Skierowanie do sanatorium
  By wyjechać na leczenie do sanatorium, należy posiadać skierowanie od lekarza prowadzącego, takiego jak np. internista czy pulmonolog. W skierowaniu muszą znajdować się informacje dotyczące rodzaju choroby, jej stopnia zaawansowania oraz zalecenia dotyczące rodzaju leczenia.

 2. Zwroty kosztów sanatorium
  Osoby, które wyjeżdżają do sanatorium, mogą liczyć na zwrot kosztów z Narodowego Funduszu Zdrowia, pod warunkiem, że posiada się skierowanie. Aby otrzymać zwrot kosztów trzeba złożyć odpowiednie dokumenty w urzędzie NFZ, w tym między innymi kserokopię skierowania i zaświadczenie o zakończeniu leczenia w sanatorium.

 3. Jak i gdzie złożyć dokumenty?
  Dokumenty można złożyć osobiście w każdym oddziale NFZ, wysłać listem poleconym lub złożyć elektronicznie przez internet. W każdym przypadku ważne jest, aby do dokumentów dołączyć wszystkie niezbędne zaświadczenia i kserokopie skierowania.

Lista wypunktowana:

 • Należy mieć skierowanie od lekarza prowadzącego;
 • W skład skierowania muszą wejść informacje o chorobie i zaleceniach dotyczących leczenia;
 • Koszty sanatorium można odzyskać z NFZ, pod warunkiem posiadania skierowania;
 • Dokumenty należy złożyć w urzędzie NFZ osobiście, listem poleconym lub elektronicznie;
 • Do dokumentów warto dołączyć zaświadczenia lekarzy i kserokopie skierowania.
 1. Terminy zwrotu kosztów
  Termin zwrotu kosztów sanatorium zależy od aktualnej sytuacji finansowej NFZ. W przypadku, gdy służba zdrowia jest w pełni zadowolona i nie ma zbyt wielu wniosków, czas oczekiwania na zwrot może wynosić około półtora miesiąca. Jednakże, kiedy fundusz ma mniej środków finansowych lub dużo wniosków, czas oczekiwania na zwrot kosztów może się wydłużyć nawet do kilku miesięcy.

 2. Kilka porad dla osób starających się o zwrot kosztów
  Jeśli chcemy szybciej otrzymać zwrot kosztów sanatorium, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze, dokumenty powinniśmy złożyć najszybciej jak to tylko możliwe. W przypadku wakatów w NFZ, czas oczekiwania może wydłużyć się znacznie. Po drugie, warto zadbać o kompletność dokumentów – wszelkie nieścisłości i braki mogą skutkować wydłużeniem terminu zwrotu kosztów. Po trzecie, należy pamiętać o terminach wnioskowania – dokumenty należy złożyć w ciągu trzech miesięcy od momentu zakończenia leczenia w sanatorium.

Wniosek
Odzyskanie kosztów sanatorium jest kwestią ważną i istotną dla wielu ludzi cierpiących na różnego rodzaju choroby i nie mogących sobie pozwolić na ponoszenie kosztów związanych z pobytami w sanatoriach. Dlatego warto wiedzieć, jakie dokumenty należy złożyć i o jakie terminy należy się troszczyć. Znając te kwestie, śmiało możemy ubiegać się o zwrot kosztów sanatorium.

Podobne

Tagi