Jak dbać o karoserię samochodu: Porady dotyczące konserwacji i napraw

gru 21, 2021 przez

Jak dbać o karoserię samochodu: Porady dotyczące konserwacji i napraw

Karoseria samochodu to wizytówka naszego pojazdu, którą warto zadbać. Dzięki dbałości o karoserię możemy uniknąć kosztownych napraw i przedłużyć żywotność samochodu. W tym artykule przedstawiamy porady dotyczące konserwacji i napraw karoserii samochodu.

I. Regularna konserwacja karoserii

Aby karoseria samochodu była w dobrym stanie, warto regularnie przestrzegać kilku zasad:

 1. Mycie samochodu – należy pamiętać, że regularne mycie pozwala usunąć zanieczyszczenia, które osadzają się na powierzchni samochodu i mogą ją uszkodzić. Szczególną uwagę warto zwrócić na złącza elementów karoserii, gdzie często osadzają się zabrudzenia.

 2. Stosowanie wosków i preparatów do pielęgnacji karoserii – stosowanie wosków i preparatów zabezpieczających karoserię przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (np. promieniami UV, korozją) jest dobre dla stanu karoserii.

 3. Lakierowanie – jeśli na lakierze pojawiają się odpryski lub rysy, warto zainteresować się lakierowaniem. W ten sposób zabezpieczymy karoserię przed korozją.

II. Poważniejsze naprawy karoserii

Niestety, czasem zdarzają się poważniejsze uszkodzenia karoserii samochodu, które wymagają naprawy. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług profesjonalnego serwisu samochodowego. Warto wiedzieć, na co szczególnie zwrócić uwagę:

 1. Wybór serwisu – warto dokładnie sprawdzić referencje i opinie o serwisie, do którego oddajemy samochód. Należy upewnić się, że ma on doświadczenie w naprawie auta i posiada odpowiedni sprzęt i narzędzia.

 2. Rodzaj naprawy – przed oddaniem swojego samochodu do serwisu warto zadbać o dokładny opis uszkodzenia i poznać rodzaj naprawy, jakie będą potrzebne. Inaczej będzie trzeba stawić czoła kosztowi naprawy.

 3. Przygotowanie auta do naprawy – przed oddaniem samochodu do serwisu warto zrobić serie zdjęć uszkodzonego obszaru karoserii oraz zbliżenia miejsc różnego typu zarysowań i uszkodzeń. Pozwoli to na uniknięcie konfliktu z serwisem i ułatwi miarodajną ocenę, co będzie naprawione.

III. Najczęstsze problemy z karoserią

Karoseria samochodu jest narażona na wiele różnych czynników, które mogą prowadzić do jej uszkodzeń. Oto lista najczęściej spotykanych problemów z karoserią:

 • Korozja – na powierzchni karoserii pojawiają się rysy i odpryski farby, w wyniku tego wilgoć i sól zaczynają działać na blachę, co prowadzi do korozji.
 • uszkodzenia – są to przede wszystkim uszkodzenia w postaci wgnieceń, zgniotów, pęknięć i rys na karoserii
 • Wszelkiego rodzaju zarysowania – często spowodowane przez mycie ręczne, lekkie ruchy w wyniku otwierania drzwi itp.
 • Problemy z lakierem – lakier jest narażony na działanie czynników zewnętrznych, które mogą prowadzić do jego utraty blasku lub schodzenia.

IV. Jak dbać o karoserię samochodu w sezonie zimowym

Sezon zimowy jest szczególnie uciążliwy dla samochodu i jego karoserii. Aby zapobiec powszechnym problemom z karoserią, należy pamiętać o kilku kwestiach:

 1. Mycie samochodu – warto regularnie myć samochód w czasie zimy, szczególnie po każdym dniu, kiedy temperatura wzrasta. Dzięki temu unikniemy skumulowania się soli.

 2. Uwaga na odspajanie się lakieru – niskie temperatury mogą prowadzić do odspajania się lakieru. Aby temu zapobiec należy postawić samochód w ciepłym miejscu i zabezpieczyć przed zimnem.

 3. Ubierz samochód w odpowiadające mu akcesoria – warto zainwestować w akcesoria ochronne (np. mata do ochrony przed solą), które zabezpieczą karoserię.

V. Podsumowanie

Karoseria samochodu jest niezwykle ważnym elementem naszego pojazdu i warto zadbać o jej stan. Regularne mycie, stosowanie zabezpieczeń oraz drobne naprawy mogą nas uchronić przed kosztownymi naprawami i przedłużyć żywotność naszego samochodu. W sytuacjach, gdy zdarzają się poważniejsze uszkodzenia, warto skorzystać z usług profesjonalnego serwisu samochodowego. Warto pamiętać, że dbałość o karoserię samochodu to inwestycja w jego długowieczność i sprawność.

Podobne

Tagi