Czy wybór zamienników części samochodowych to dobry pomysł?

wrz 1, 2020 przez

Czy wybór zamienników części samochodowych to dobry pomysł?

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że przedmioty się zużywają. Problem ten dotyczy w szczególności sprzętów o złożonej budowie, składających się z wielu elementów. Do takich urządzeń możemy zaliczyć samochód. Jeżeli jest nowy, raczej będzie nam jakiś czas bezawaryjnie służył. Jeśli jednak jeździmy nim już jakiś czas albo nie jesteśmy jego pierwszymi właścicielami, to niektóre elementy mają prawo się psuć i zużywać. Wybierając się do mechanika, stajemy przed poważnym dylematem. Wybrać tańsze odpowiedniki, czy oryginalne części? Nowe, czy używane?

Po pierwsze,bezpieczeństwo

Jeśli to nie jest argument kluczowy, to nie wiem, co nim może być. Nowe części do samochodów są produkowane z materiałów o wysokiej jakości. Oprócz tego, że przechodzą liczne testy wytrzymałości, cała ich produkcja objęta jest licznymi kontrolami jakości. Również każda z części musi spełniać wymogi bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o oryginalne części Skoda to podobnie jak w przypadku innych marek, każda nawet pojedyncza śrubka jest idealnie dopasowana do całości podzespołu i spełnia wszystkie wytyczne producenta.

Po drugie, większy komfort jazdy

Jak każda maszyna, samochód składa się ze wzajemnie oddziałujących na siebie części. Jeśli wymienimy jedną z nich, to na pewno nie będzie to bez różnicy dla całego układu. Oryginalne części są lepiej dopasowane do danego samochodu i innych elementów, które zakładamy — nie są odpowiednikami. Nad wszystkim czuwa oczywiście producent, który daje nam gwarancję. Jeśli chcemy, żeby nasza Astra nie musiała często odwiedzać warsztatu, to wybierajmy oryginalne części Opel. W przypadku niektórych elementów wymiana części na nieoryginalną może skutkować pogorszeniem się komfortu jazdy, a nawet zwiększeniem spalania pojazdu. Części od producenta, nawet jeśli są nieco droższe, to nie musimy ich tak często wymieniać. Ich solidna budowa daje nam pewność, że będą nam dobrze służyły.

Po trzecie, wiedz, za co płacisz

Wybierając oryginalne części do samochodu, płacimy za jakość, gwarancję bezproblemowego działania, bezpieczeństwo potwierdzone testami. Czasem jednak zdarza się tak, że kupujemy element podrabiany, nawet o tym nie wiedząc. Nieuczciwi sprzedawcy mogą tak zaprezentować dany podzespół, że będziemy pewni, że jest to część oryginalna. Jeśli zestawimy obok siebie dwie lekko zużyte części — jedną od producenta, a drugą nie — to będą łudząco do siebie podobne. Czasem nawet mechanik z dużym doświadczeniem nie jest w stanie ich rozróżnić, jeśli nie widać numerów seryjnych, bo są wytarte, albo zrysowane. Zarówno kupując oryginalne części Skoda jak te używane, warto wybierać pewne źródła. Tylko sprawdzone sklepy, dostawcy cieszący się dobrymi opiniami gwarantują nam, że nasze pieniądze będą dobrze wydane. Tak samo wygląda sprawa, jeśli chodzi o oryginalne części Opel To bardzo popularna marka samochodów, dlatego fałszywych części producenta, czy odpowiedników jest na rynku bardzo dużo. Kupując z niepewnych źródeł, kierując się tylko ceną, sporo ryzykujemy. Niewykluczone, że część szybciej się zużyje i znów będziemy musieli ją wymienić. Jeśli natomiast będziemy chcieli sprzedać samochód, to oczywiście za ten z oryginalnymi częściami otrzymamy więcej pieniędzy.

Musimy się zastanowić, co w dłuższej perspektywie czasu się nam bardziej opłaca. Jeśli zależy nam na tym, żeby samochód działał jak najlepiej, nie chcemy bez przerwy jeździć z nim do naprawy, chcemy mieć dobrą widoczność na drodze (wycieraczki i lampy), a także jak najniższe spalanie (klocki hamulcowe i filtry), to lepiej jest wybierać oryginalne części. Również, jeśli nam szkoda czasu na załatwianie wizyty u mechanika — warto starać się naprawiać auto raz, a porządnie.

Podobne

Tagi