Jakie dokumenty musi mieć kierowca: Podstawowe dokumenty wymagane od kierowców

mar 23, 2021 przez

Jakie dokumenty musi mieć kierowca: Podstawowe dokumenty wymagane od kierowców

Podstawowe dokumenty wymagane od kierowców

Każdy kierowca wie, że aby wsiąść za kierownicę pojazdu, niezbędne są określone dokumenty. Bez nich nie tylko narazi się na grzywny i sankcje, ale również pozbawi się możliwości legalnego prowadzenia pojazdu. W niniejszym artykule omówimy podstawowe dokumenty, jakie musi posiadać kierowca, aby móc spokojnie korzystać z dróg.

PRAWO JAZDY – podstawa legalnego prowadzenia pojazdów

Nie ma chyba kierowcy, który nie zdaje sobie sprawy z tego, że prawo jazdy to jeden z najważniejszych dokumentów potrzebny do korzystania z dróg. Ale czy każdy z nas wie, które uprawnienia daje posiadanie danego typu prawa jazdy? Otóż w Polsce istnieją cztery typy:

  • Kat. A – umożliwia prowadzenie motocykli o pojemności skokowej powyżej 125 cm³ lub mocy przekraczającej 11 kW, trójkołowców powyżej 15 kW mocy, a także motorowerów.
  • Kat. B – uprawnia do prowadzenia samochodów osobowych z przyczepami, których łączna masa nie przekracza 3500 kg, a także quadów i motocykli o pojemności skokowej do 125 cm³.
  • Kat. C – pozwala na kierowanie pojazdami, których masa całkowita wynosi minimum 3,5 tony, wraz z przyczepami o łącznej masie do 750 kg.
  • Kat. D – umożliwia prowadzenie pojazdów przystosowanych do przewozu ponad 8 pasażerów, na przykład autobusów.

OC – ubezpieczenie obowiązkowe

Kolejnym ważnym dokumentem potrzebnym kierowcy jest polisa OC – ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Do czego służy ta polisa i czy rzeczywiście jest obowiązkowa? Odpowiedź brzmi: tak. Ubezpieczenie OC chroni kierowcę przed skutkami wypadku drogowego, w którym uczestniczy on lub jego pojazd, a szkody poniesione przez innych uczestników zdarzenia. Jeśli kierowca nie posiada polisy OC, to może zostać ukarany grzywną lub zakazem prowadzenia pojazdów.

DOWÓD REJESTRACYJNY POJAZDU

Dowód rejestracyjny to dokument, który potwierdza przede wszystkim legalność jednego z najbardziej kluczowych dokumentów dla kierowcy – tablic rejestracyjnych. W skrócie, dowód rejestracyjny to osobisty dokument pojazdu, który określa jego numery rejestracyjne, parametry techniczne oraz informacje dotyczące właściciela. Co więcej, dowód rejestracyjny to także dokument potwierdzający, że pojazd przeszedł wszelkie niezbędne badania techniczne i spełnia normy emisji spalin, co jest warunkiem legalnego korzystania z dróg.

DOWÓD UBEZPIECZENIA OC – musisz zawsze go mieć przy sobie

Jednym z ważnych dokumentów, którego powinien mieć zawsze przy sobie kierowca, jest dowód ubezpieczenia OC. Dokument ten przedstawia polisę ubezpieczeniową posiadacza pojazdu, który zabezpiecza jego odpowiedzialność za szkody wyrządzone innym użytkownikom dróg. W przypadku kontroli drogowej, kierowca powinien przedstawić policjantowi dowód ubezpieczenia, gdyż brak go może skutkować nałożeniem mandatu.

BADANIE TECHNICZNE POJAZDU

Ostatnim dokumentem, który jest niezbędny dla kierowcy, jest ważne badanie techniczne pojazdu. Kontrola techniczna to badanie, które ma na celu sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Badania techniczne są przeprowadzane regularnie i umożliwiają wykrycie usterek i innych niebezpiecznych wad, które wpływają na bezpieczeństwo użytkowników dróg.

Podobne

Tagi